15 lat temu zrodził się pomysł zrzeszenia osób niepełnosprawnych, potrzebujących wsparcia nie tylko fizycznego, ale głównie moralnego, poprzez kontakty z innymi w podobnej życiowej sytuacji. Tak, za sprawą m.in. Jerzego Herbuta w listopadzie 1991 roku zawiązało się i aktywnie zaczęło działać koło Dolnośląskiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu.
Jubileusz piętnastolecia związkowcy obchodzili uroczyście 13 maja. Tego dnia w Domu Chemika z niepełnosprawnymi spotkali się także przyjaciele związku i zaproszeni goście. Wśród nich duchowi przewodnicy ks. Krzysztof Zimnicki i ks. Andrzej Wojciechowski oraz s. Gregorianka, a także przedstawiciele władz w osobie burmistrza Jana Serkiesa i wiceprzewodniczącego rady Macieja Cieśli.
Obecni byli także przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji i stowarzyszeń -
Anna Kopyra - przedstawiciel Miejskiej Biblioteki Publicznej, Stefania Wolska -przewodnicząca Koła Diabetyków w Chojnowie, Jan Paryś - przewodniczący Polskiego Związku Emerytów i Rencistów oraz Andrzej Pyrz - kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej. Jubileusz zaszczycił swoją obecnością także przewodniczący regionu Dolnośląskiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu Stefan Topolski.
Przez pierwsze lata swojej działalności Związek zdobywał nowych członków i przyjaciół. Nawiązywano kontakty z innymi organizacjami, które szybko zaowocowały wspólnymi działaniami. Liczne wyjazdy krajoznawcze, pikniki, rekolekcje, spotkania są nie tylko formą wspólnego spędzania czasu, ale przede wszystkim wymianą doświadczeń i zdobywaniem nowych, trwałych przyjaźni.
- Przełomowym rokiem był dla nas rok 1999, kiedy Kuria Biskupia w Legnicy, po raz pierwszy, zorganizowała Kongres Osób Niepełnosprawnych pod hasłem „Jesteśmy Dziećmi Jednego Boga" – mówi przewodnicząca Związku Teresa Kamińska. - Spotkania pokongresowe w Krzeszowie i Legnicy stały się już tradycją, czekamy na nie każdego roku z niecierpliwością. Dzięki nim zdobyliśmy szereg serdecznych znajomości ze stowarzyszeniami z całego dekanatu legnickiego.
Wzajemna pomoc, wsparcie, kontakty i organizacja wspólnych wyjazdów, to podstawowa działalność tej organizacji.
- Nasz cel to głównie pomoc osobom niepełnosprawnym w integracji społecznej poprzez organizowanie różnego rodzaju spotkań towarzysko-kulturalnych, wyjazdów turystyczno-krajoznawczych, a także organizację turnusów rehabilitacyjnych oraz pomoc wolontariuszy. Staramy się także pokazać umiejętności naszych członków organizując wystawy ich prac szydełkowych, hafciarskich, malarskich czy poetyckich. Aktywność i obcowanie z innymi, to dla naszych członków najlepsza terapia.
Jubileuszowe spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej działalności i wyróżnienia osób, które szczególnie angażują się bądź w różny sposób wspierają związek. Okolicznościowy dyplom wręczono przede wszystkim założycielowi i długoletniemu przewodniczącemu związku Jerzemu Herbutowi. Podziękowania złożono także Katarzynie Lisowskiej, Danucie Wdowińskiej, Renacie Zarzecznej, Barbarze Kieszkowskiej, Marii Solarskiej oraz Franciszkowi Grześkowiakowi.
- Dzięki m.in. takim ludziom nasz związek tętni życiem, rozwija się i z pewnością nadal będzie prężnie działał w chojnowskim środowisku. Dziękujemy wszystkim, którym los osób niepełnosprawnych nie jest obojętny i czynem i słowem wspierają każdy nasz krok.
Obok podziękowań były gratulacje oraz życzenia dalszej prężnej działalności i spokojnej pracy.
Uroczystość uświetnił krótki występ zespołu folklorystycznego „Jaskółki" z Krzywej, który był preludium do zabawy tanecznej, przy dźwiękach zespołu „Sekret".
Tak jubileusz dobiegł końca. Nie skończyła się jednak codzienna troska o jego członków, którzy każdego dnia borykają się z wieloma problemami. Dzięki zrzeszeniu mogą liczyć na pomoc i wsparcie w każdej sytuacji, dlatego STO LAT dla Związku i jego członków.