Cztery lata temu Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, w celu zwrócenia uwagi ogółu społeczeństwa na konieczność umacniania roli bibliotek w życiu publicznym, zwiększanie aktualizacji ich zasobów oraz zbliżenie polskich książnic do europejskich i światowych standardów, zaproponował, aby do kalendarza polskiej kultury i czytelniczego obyczaju wpisać coroczny, majowy TYDZIEŃ BIBLIOTEK. Tegoroczny obchodziliśmy w dniach 7 – 13 maja 2007 r. pod hasłem „Biblioteka mojego wieku".
W ramach tego tygodnia zaprezentowałyśmy kilka wystaw tematycznie związanych z naszą pracą i miejscem, w którym ją wykonujemy. Te wystawy to:
* „Biblioteka mojego wieku" - wystawa mająca na celu pokazanie, jak przestronna i nowoczesna jest nasza biblioteka;
* „Znalezione w książkach" - prezentacja przedmiotów, które czytelnicy pozostawili w zwróconych książkach. Niewątpliwym kuriozum wśród tych „eksponatów" jest nóż. Osoby, które rozpoznały siebie na zdjęciach, mogą je otrzymać po zakończeniu wystawy;
„Bibliotekarki inaczej" - tą wystawą chciałyśmy przełamać stereotyp bibliotekarki: pani w szarym ubraniu, surowo patrzącej znad niemodnych okularów na czytelnika i dlatego pokazałyśmy siebie w innej, niż na co dzień, roli.
W holu zaprezentowałyśmy książki i czasopisma, z których czerpiemy wiedzę pomocną w naszej pracy zawodowej.
Dla czytelników przygotowałyśmy quiz pt.: „Znam naszą bibliotekę", w którym można było zdobyć nagrodę – książkę „Polska na weekend" wydawnictwa Pascal. Trochę szkoda, że wzięły w nim udział tylko trzy osoby, ale za to postanowiłyśmy je wszystkie nagrodzić.
Wręczenie nagród odbyło się 15 maja, a nagrodzone osoby to:
Aleksandra Oleśniewicz, która, bezbłędnie odpowiadając na 30 pytań, zdobyła główną nagrodę,
Katarzyna Sobczak oraz Sylwia Łosin – gratulujemy i dziękujemy za wzięcie udziału w quizie.
8 maja jest obchodzony w całym kraju jako Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji w 13 środę 9 maja zorganizowałyśmy spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele władz miasta z Burmistrzem panem Janem Serkiesem na czele oraz środowisko chojnowskich bibliotekarzy.
W trakcie spotkania Teresa Rajczakowska – kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania – zaprezentowała naszym gościom program komputerowy MAK, w którym od 2005 roku opracowujemy nasz księgozbiór. Natomiast Małgorzata Krzywda – bibliotekarz Oddziału dla Dzieci i Młodzieży – omówiła i pokazała wykorzystanie internetu i jego zasobów w pracy bibliotekarza.
Miłym akcentem spotkania były życzenia i kwiaty dla pracowników MBP przekazane przez Burmistrza pana Jana Serkiesa, za które w tym miejscu serdecznie dziękujemy.
Pragniemy, by przyszłoroczne obchody Tygodnia Bibliotek i Dnia Bibliotekarza miały jeszcze bardziej uroczysty charakter i by odbyły się z udziałem naszych drogich czytelników, bez których przecież nasza codzienna praca nie ma większego sensu. Dlatego na koniec jeszcze raz dziękujemy za życzenia oraz słowa uznania dla naszej pracy i prosimy – pamiętajcie o nas nie tylko od święta i odwiedzajcie nasze placówki także w pozostałe dni roku. Serdecznie zapraszamy!
Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnowie
oprac. Małgorzata Krzywda