Galeria Młodych Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej, 6 czerwca w budynku Centrum Edukacyjnego przy Placu Zamkowym 2 otwarto Galerię Młodych. Jej głównym celem jest rozwijanie talentów plastycznych dzieci i młodzieży z chojnowskich szkół. Organizatorzy mają nadzieję, że Galeria będzie nie tylko miejscem prezentowania interesujących prac plastycznych, ale szeroko pojętej edukacji plastycznej realizowanej poprzez przeprowadzanie warsztatów, spotkań i plenerów.
Bo o tym, że w naszej lokalnej społeczności są ludzie obdarzeni zdolnościami plastycznymi świadczyć może chociażby plon trwającej właśnie w Muzeum Regionalnym wystawy VI Przeglądu Chojnowskiej Plastyki. Jak powiedziała nam dyrektor MBP Barbara Landzberg, powodzenie tej nowej formy działalności biblioteki zależy w dużym stopniu od zainteresowania i wsparcia ze strony przede wszystkim szkół oraz innych instytucji kultury działających w naszym mieście.
Podczas uroczystego otwarcia Galerii Młodych, w którym uczestniczyły m.in. władze miasta i gminy Chojnów, nauczyciele i bibliotekarze ogłoszono wyniki konkursu „Kształty i barwy mojego świata". W zamyśle organizatorów ma to być cykliczny, coroczny konkurs adresowany do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z miasta i gminy Chojnów. Jury pod przewodnictwem Jadwigi Jędrzejczyk najwyżej oceniło pracę Małgorzaty Aleksander z Gimnazjum nr 1 pt."Królestwo Zachodzącego Słońca" - przyznało jej wyróżnienie oraz postanowiło tylko tę jedną pracę zaprezentować. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe oraz zaproszenie do wzięcia udziału w przyszłym roku, w następnej edycji konkursu.
Ponadto, w Galerii wystawiono prace plastyczne uczniów ze szkół pdstawowych nr 3 i nr 4, które powstały pod kierunkiem pani Grażyny Wróbel i pani Grażyny Kośnik.
Wystawa wszystkich prac znajduje się w holu Centrum Edukacyjnego i potrwa do końca lipca.
Portrety Chojnowian Pod takim tytułem 8 czerwca w sali recitalowej MDK odbył się wernisaż wystawy Mirosława Zatorskiego. Ponad 30 portretów wykonanych pastelami, to pierwszy publiczny pokaz prac tego autora. Artystyczny debiut okazał się niezwykłym wydarzeniem dla portrecisty – wygłaszając słowo wstępne nie był wstanie ukryć wzruszenia.
Widzowie bez trudu rozpoznawali prezentowane twarze. Wśród nich odnaleźć można było m.in. wizerunek dyrektora MDK Stanisława Horodeckiego, dyrektora ChZGKiM Andrzeja Rudka, dyrektora muzeum Jerzego Janusa, portrety byłych i obecnych radnych.
- Moje modele, to osoby znane w naszym lokalnym środowisku i członkowie mojej rodziny – mówi A. Zatorski. – Kompletowałem te prace blisko 3 lata nie mogąc doczekać się finałowej wystawy.
Portrety to nie jedyna forma rysunku, jaką zajmuje się p. Andrzej – swoich sił próbuje też w surrealizmie.
- Moim marzeniem jest być w tej dziedzinie perfekcjonistą i pokazać kiedyś swoje prace w jednej z krakowskich galerii. Cały czas się uczę. Malowanie sprawia mi ogromną przyjemność, jest odskocznią, formą wypoczynku.
Na wernisażu, w krótkim wstępnym wystąpieniu, autor szczególnie dziękował swojej mamie, która jako pierwsza zainteresowała go malarstwem i nauczyła podstaw. Jej też poświęcił jeden ze swoich obrazów.
Chojnowscy artyści O tej wystawie pisaliśmy w ubiegłym numerze G.Ch. 9 czerwca w Muzeum Regionalnym kilkadziesiąt osób uczestniczyło w wernisażu VI Przeglądu Chojnowskiej Plastyki.
Wyeksponowano tu prace 20 lokalnych artystów. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w I Przeglądzie Chojnowskiej Plastyki wzięło udział zaledwie sześć osób.
Przegląd w założeniu jest otwarty dla wszystkich, bez względu na przygotowanie i wykształcenie artystyczne.
Na wystawie tradycyjnie dominuje malarstwo, ale nie zabrakło grafiki, rysunku, rzeźby, fotografii. Po raz pierwszy można tu obejrzeć przedmioty codziennego użytku zdobione techniką decoupage, a po raz drugi origami: wschodnią sztukę komponowania z papieru najrozmaitszych figur, mającą za sobą kilka stuleci tradycji.
Serdecznie zapraszamy – wystawa jest jeszcze czynna do połowy lipca.